Logo Farmacie

coșul meu:

0,00 Lei
0
0233.732.200 / 0758.259.034

Parasinus



Producător :

GLAXOSMITHKLINE


9,80 Lei
Card pay

poșta română:13 lei curier rapid: 15 lei



livrare gratuită
pentru comenzi mai mari de
200 lei

* Produsele reale pot diferi ușor față de cele din poze

Prospect

Cutie cu 2 blistere a cate 10 comprimate.

Indicatii:
Parasinus este indicat pentru profilaxia si tratamentul rinitelor alergice si vasomotorii si pentru tratamentul simptomatic al racelii comune si gripei (pentru ameliorarea stranu-tului, rinoreei, congestiei nazale si sinusale, febrei, cefaleei si durerilor musculare).

Contraindicatii:

Hipersensibilitate la paracetamol, fenacetina sau alte antiinflamatoare (risc crescut de reactii alergice); hipersensibilitate la clorfeniramina sau alte antihistaminice; hipersensibilitate la pseudoefedrina sau alte amine simpatomimetice; hipersensibilitate la oricare dintre excipientii produsului.
Deficit de glucozo-6-fosfat dehidrogenaza.
Insuficienta renala severa (riscul de reactii adverse renale poate fi crescut in cazul administrarii prelungite de doze mari). Tulburari uretro-prostatice cu risc de retentie urinara. Glaucom cu unghi inchis sau predispozitie la glaucom cu unghi inchis; glaucom cu unghi deschis.
Hipertensiune arteriala severa.
Insuficienta hepatocelulara.
Insuficienta coronariana severa.
Tratament concomitent cu inhibitori de monoamino-oxidaza (IMAO) non-selective (vezi Interactiuni).

Efecte adverse:
Se recomanda sa nu se depaseasca dozele recomandate.
Daca apar reactii de hipersensibilitate, tratamentul va fi intrerupt imediat.
Tratamentul va fi intrerupt daca apar palpitatii, tahicardie, greata.
Datorita continutului in paracetamol asocierea cu antiinflamatoarele nesteroidiene se va face la doze adaptate si se va evita administrarea pe termen lung.
Clorfeniramina se administreaza cu prudenta la copii si la varstnici.
Datorita prezentei clorfeniraminei, nu se recomanda administrarea concomitenta de Paracetamol Sinus cu alcool etilic sau medicamente care contin alcool etilic (vezi Interactiuni).
Similar celorlalte simpatomimetice pseudoefedrina se administreaza cu prudenta la pacienti cu hipertiroidie, boli cardiovasculare (hipertensiune arteriala, cardiopatie ischemica etc.), diabet zaharat si psihoze.
Sportivii trebuie atentionati ca produsul contine pseudoefedrina care poate da rezultate pozitive la testele practicate la controlul antidoping.
Nu se recomanda asocierea cu simpatomimetice.
Administrarea indelungata poate scadea sau inhiba secretia salivara, prin aceasta contribuind la dezvoltarea cariilor, bolilor periodontale, candidozei orale.
Pot apare rar reactii alergice (crize de astm bronsic, dermatita alergica, edem angio-neurotic, febra, eruptii cutanate urticariene si eritematoase, soc anafilactic), afectarea sistemului nervos central SNC (agitatie, ameteli, dureri de cap, confuzie, convulsii, cosmaruri, senzatie de frica, halucinatii, insomnie, iritabilitate, neliniste, nervozitate, parestezii, psihoza, slabiciune, sedare, somnolenta, tremor, vedere incetosata sau alte tulburari de vedere), tulburari cardiovasculare (aritmii, bradi- sau tahicardie, colaps, hipertensiune tranzitorie, hipotensiune ortostatica, lesin, palpitatii), tulburari respiratorii (cresterea vascozitatii secretiilor bronsice, deprimare respiratorie, congestie nazala, senzatie de uscaciune la nivelul gurii, nasului si gatului), tulburari gastro-intestinale (anorexie, constipatie, dureri abdominale, greata, varsaturi), tulburari urogenitale (disurie, retentie de urina, colica renala, insuficienta renala acuta, piurie sterila, ginecomastie, inhibarea ejacularii, scaderea libidoului, impotenta), tulburari hematologice (anemie hemolitica, agranulocitoza, leucopenie, neutropenie, pancitopenie, trombocitopenie), transpiratii, blefarospasm, icter si hipoglicemie.

Compozitie:
Un comprimat contine paracetamol 500 mg, maleat de clorfeniramina 3 mg, clorhidrat de pseudoefedrina 30 mg si excipienti: povidona, amidon pregelatinizat, acid stearic, talc, stearat de magneziu.

Mod de Administrare
Adulti: 1-2 comprimate Parasinus de 3 ori pe zi (nu se vor administra mai mult de 6 comprimate / zi si mai mult de 2 comprimate / priza).
Copii intre 12-15 ani: 2-3 comprimate Parasinus/ zi (nu se vor administra mai mult de 3 comprimate / zi si mai mult de 1 comprimat / priza).
In caz de insuficienta renala cu clearance-ul creatininei < 10 ml/min, intervalul dintre 2 doze trebuie sa fie de cel putin 8 ore.
Comprimatele se vor administra cu o jumatate de ora inainte de mese; se recomanda ingestia comprimatelor cu o cantitate suficienta de lichid.



produsul săptămânii

ArtroHelp Forte

99,00 Lei
87,00 Lei
comanda

comentarii și notă produs

Nume:

Email:

*email-ul nu va fi afisat

NOTĂ:

Comentariu:



Comentarii despre Parasinus


Nu există comentarii despre acest produs.





producatori (Vezi toți producătorii)
Polisano Medica Alevia Abi Solutions Hangzhou Universal Electronic Byly ICMC Walmark Adya Green Pharma Ambrosia Bioscience Topfer GmbH